12 mar, 2020

Jak zrobić płyn dezynfekujący do rąk? Przepis.

Wysłane Przez: Piotr Celiński W: Artykuły Komentarz: 0 Trafienie: 10293

Przepis na płyn dezynfekujący do rąk!

Jedną z rzeczy, którą możesz pomóc sobie i bliskim w walce z epidemią koronovirusa CoVid-19 jest płyn dezynfekujący do rąk. Płyn dezynfekujący pozwala zatrzymać zakażenie najczęstszą metodą, czyli przez kontakt bezpośredni. 

Mając w domu kolumnę rektyfikacyjną i kilka produktów z drogerii jesteś w stanie w domowych warunkach sporządzić roztwór, który jest skuteczny, tani i działa nie gorzej od gotowych preparatów, których na rynku zaczyna brakować. Jeżeli nie masz gdzie kupić gotowego płynu (przypominam, że rząd zakazał handlu tymi preparatami w Internecie), oto przepis przygotowany wg. wytycznych WHO. Link do opracowania WHO w języku  angielskim:

 

https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

 Co będzie potrzebne? 

Ze „sprzętu”:

- dzbanek z podziałką

- łyżka

- kanister 10l (plastikowy, HDPE)

- buteleczki na gotowy roztwór 

Ze składników:

 

- alkohol (etanol 96% lub izopropanol 98%)

- gliceryna 98% (np. roślinna)

- woda utleniona 3%

- woda destylowana lub przegotowana

 Opcjonalnym dodatkiem jest barwnik (żeby przez przypadek tego nie wypić) i dodatki zapachowe (olejki)- ale z dodatkami uważamy, bo mogą powodować reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. Jeśli nie musimy- nie dodawajmy. 

Co dają poszczególne składniki? Woda utleniona 3% zabija przetrwalniki bakterii w płynie. Gliceryna powoduje, że skóra nie jest wysuszana przez alkohol. Alkohol- to raczej oczywiste :) Możesz użyć spirytusu z własnej kolumny rektyfikacyjnej. Stężenie alkoholu w płynie nie może być mniejsze niż 60%. Staraj się nie używać przedgonu lub pogonu- jego składniki nie zawsze są  zabójcze dla bakterii i wirusów.

 Proporcje na 10l roztworu wg. WHO:

 

Etanol 96%: 8,3L- jeżeli używasz izopropanolu, użyj 7,5L

Woda utleniona 3%: 420mL

Gliceryna 98%: 145mL

 Składniki mieszamy w plastikowym pojemniku, dopełniamy do 10l wodą destylowaną lub przegotowaną. Glicerynę dość trudno rozmieszać, ale z czasem połączy się z alkoholem- zakręć pojemnik i mocno nim potrząśnij, nawet przez kilka minut.

 Po wymieszaniu rozlewamy w małe butelki (do 500ml) i zostawiamy na 72h. Czas ten pozwala na zabicie jakichkolwiek przetrwalników bakterii, w przypadku, w którym używamy niesterylizowanego sprzętu (np. używanych buteleczek) do przygotowania roztworu.

 Koniecznie opisz etykietą butelki z roztworem! Płynu używaj do odkażania rąk, wcieraj tak, jakbyś mył/myła ręce- trzyj aż wyschnie. Używaj go po każdym kontakcie z inną osobą, klamką, poręczą, rączką w autobusie, gotówką. Bądźmy rozważni, ostrożni i powinniśmy dać radę ograniczyć epidemię!