Jak skonfigurować zbiornik typu keg?
Zestawy destylacyjne w większości sprzedawane są na zbiornikach typu keg, czyli beczkach wycofanych z browarów- są to zbiorniki bardzo uniwersalne, tanie i praktyczne. Dzięki temu, że były w przeszłości używane do transportu piwa są przystosowane do łatwego mycia, mają niewielkie gabaryty i są łatwo modyfikowalne. Mogą posiadać rysy i wgniotki, ale nie wpływa to na ich funkcjonalność- pozwala natomiast obniżyć znacznie cenę zestawu, w porównaniu do zbiorników nowych. Jeżeli jednak chciałbyś nowy, a nie używany zbiornik- napisz do nas, posiadamy w ofercie również fabrycznie nowe kegi (dopłata ok. 1000zł netto).
Każdy zbiornik typu keg posiada tzw. fitting, czyli zawór, na którym montujemy destylator za pomocą wygodnej obejmy Tri-Clamp. Aby nie demontować destylatora, który często podłączony jest już do węży z wodą i termometrów, w każdym zestawie możesz wybrać dodatkowy wlew- dodatkowe wejście na górze zbiornika, które ułatwia wlewanie wsadów bez konieczności demontażu destylatora.
Wybór jego średnicy zależy od tego, jakie wsady chcesz w nim gotować. Gęstsze wsady łatwiej wlewać większym otworem. Nie ma to natomiast wpływu na czyszczenie, gdyż zbiorników nie czyści się mechanicznie (ryzyko porysowania powierzchni kega w środku), a jedynie wodą, wodą pod ciśnieniem lub wodą z ewentualną chemią.
Zbiorniki keg posiadają również spust boczny na dole- przy gotowaniu nastawów owocowych z pestkami przydaje się większy spust niż 3/4", w celu łatwiejszego opróżniania. Pestki np. śliwki potrafią się zablokować. Po dołożeniu do kega nóżek lub kółek spust można przenieść centralnie na dół zbiorka, co zapewni wypłynięcie całej zawartości bez przechylania.
Zbiorniki mogą być wyposażone również w termometr. Ważne- koniecznie elektroniczny. Termometry analogowe nie nadają się do pomiaru, ponieważ maja zbyt niska rozdzielczość i dokładność. Termometr w zbiorniku pozwala na oszacowanie ile alkoholu jeszcze pozostało w środku. W przeciwieństwie do kolumny, w zbiorniku temperatura w czasie procesu rośnie, aż do odparowania z niego całego alkoholu. W instrukcji obsługi załączony jest specjalny wykres obrazujący zależność temperatury cieczy w zbiorniku od aktualnego stężenia pozostałego alkoholu- można dzięki temu zaplanować sobie proces.
Czy warto wybrać ocieplenie? Tak- z dwóch powodów. Jeden to oczywista oszczędność na mocy grzania- izolowany zbiornik pracuje efektywniej. Drugim powodem jest ochrona przed przypadkowym poparzeniem. Ocieplony zbiornik nie stwarza takiego zagrożenia nawet przy bezpośrednim kontakcie. Pamiętaj, że zawsze ociepla się tylko boki i górę zbiornika, nie ocieplamy dołów. Dlaczego? Jeżeli spałeś na fizyce :) to przypominamy, że ciepło wędruje do góry, a dodatkowo ciepło wypromieniowane przez dół zbiornika izolowane jest przez powietrze zgromadzone pod nim- dolny rant kega jest elipsoidalny, a keg stoi na rancie, co tworzy dość szczelne zabezpieczenie. Dlatego nie ma ryzyka np. zapłonu posadzki, nawet, jeżeli jest drewniana.
Kegi mogą też posiadać płaszcz olejowy- grzałka elektryczna podgrzewa wtedy nie bezpośrednio wsad, a olej, w którym zanurzony jest wewnętrzny zbiornik. Keg w płaszczu olejowym zapewnia równą dystrybucję ciepła i ogranicza niemal do zera ryzyko przypalenia.