Czy sprzęt należy w jakikolwiek sposób czyścić przed pierwszym użyciem?
- Nie, destylatory nie wymagają żadnego czyszczenia, ani tzw. "procesów technicznych".
Jak postępować z pierwszym odebranym ze sprzętu produktem? Wylewać?
- Nie ma takiej potrzeby. Pierwszy odebrany litr można przeznaczyć do następnego gotowania. Nie zawiera on niczego szkodliwego.
- Absolutnie nie. Wypełnienie jest gotowe do pracy, a jego wysypanie i zasypanie "po swojemu" może prowadzić do zalewania kolumny w skutek zbytniego ubicia wypełnienia. Mity o konieczności czyszczenia wypełniania biorą się od producentów taniego wypełnienia, którzy wysyłają je pokryte olejem produkcyjnym. Zmywaki ani wypełnienie pryzmatyczne HENITOM nie posiada takiego oleju, nie trzeba go czyścić przed użyciem.
- Przy pierwszym procesie nie zaleca się "testowania" sprzętu na czystej wodzie- ma ona inną temperaturę wrzenia niż nastaw i nie ma możliwości ustabilizowania niższej temperatury. Należy wlać nastaw i ewentualnie przeznaczyć pierwszy litr produktu do wylania (tylko za pierwszym razem).
Czy mogę wyczyścić sprzęt gotując wodę z kwasem cytrynowym lub octem?
- Absolutnie nie. Kwas octowy tworzy trujący grynszpan i nie należy go stosować do czyszczenia miedzi. Kwas cytrynowy nie jest lotny, więc taki proces to marnowanie czasu i energii. Nie ma potrzeby prowadzenia takich "próbnych" procesów quasi-czyszczących. Nie czyścimy sprzętu przed pierwszym użyciem!
Zagotowałem wodę. Otrzymana woda destylowana ma metaliczny posmak. Co zrobiłem źle?
- No cóż... wspominamy o tym, aby nie gotować wody. Wylać, wlać normalny nastaw. Metaliczny posmak nie będzie wyczuwalny w czasie pracy z normalnym wsadem.
Nie wiem jak czyścić swój sprzęt- gdzie znaleźć te informacje?
- W instrukcji obsługi, w sekcji "Czyszczenie i konserwacja". Miedziane sprzęty nie potrzebują specjalnego traktowania, więc nie przejmuj się tym. Wyczyszczą się same podczas kolejnego procesu.
W chłodnicy widzę zielony nalot. Co to jest?
Naturalny produkt reakcji miedzi w wilgotnym środowisku. Przez chłodnice przepływa woda, więc logicznym jest, że tam wystąpi- płaszcz chłodzący nie ma kontaktu z alkoholem, więc nie musisz się tym przejmować. Nalot w kolumnie natomiast zostanie wypłukany podczas początku procesu.
Nie rozkładałem ani nie czyściłem swojej kolumny od 3 lat. Czy produkt dalej jest bezpieczny?
- Tak, w gorzelniach zaplombowane sprzęty nie są rozkręcane nierzadko przez dekady. Nie ma to wpływu na produkt- poza wątpliwą estetyką przebywania w pomieszczeniu z brudnym sprzętem i pogorszenia nastroju operatora. Po tak długim czasie warto skontrolować wypełnienie, prawdopodobnie zdążyło się ubić, więc kolumna może zalewać się na niższej mocy. Wskazówki znajdziesz niżej.
Przypaliłem zbiornik/ w zbiorniku mam osad- jak mogę wyczyścić zwęglone resztki lub osa?
- Pomocny będzie roztwór NaOH- ok 5 do 10%. Użyj rękawic i gogli ochronnych- to bardzo silnie żrący środek. Odważ 5 g NaOH i odmierz 95 g wody destylowanej (lub wielokrotność). Wlej wodę do naczynia, a następnie powoli dodaj NaOH, mieszając. Mieszaj aż NaOH się rozpuści. Roztwór się nagrzeje- wlej do kotła i zostaw do rozpuszczenia osadu. Nie wąchaj roztworu. Po zakończeniu czyszczenia obficie przepłucz wodą.
Zapomniałem o zbiorniku po destylacji na x tygodni i w środku rozwinęła się pleśń- co robić?
- Podobnie- użyj NaOH lub Neomoscanu Sepa. Po wszystkim bardzo dobrze wypłucz zbiornik.
Jak mam wyczyścić zbiornik po procesie?
- Wystarczy wypłukać go wodą. Możesz użyć detergentu, ale jeżeli płukany jest od razu po procesie, to nie ma takiej potrzeby.
Alkoholomierz w papudze nie opada do końca- o co chodzi?
Jeżeli wykluczymy fakt, że używasz zbyt dużego alkoholomierza, to prawdopodobnie uważasz, że powinien chować się cały- otóż nie, alkoholomierz nigdy nie opada do samego dołu. Papugi używamy do destylatów smakowych, więc maksymalna odczytywana moc to ok. 80%. Listę polecanych alkoholomierzy znajdziesz na karcie produktu.
Kolumna zaczęła zalewać się w czasie procesu lub zalanie nie ustępuje po zmniejszeniu mocy regulatorem. Jaka jest przyczyna?
- Brudne lub ubite wypełnienie- umyj je lub przesyp
- Wzrost napięcia sieciowego- np. w skutek działania Twojej lub sąsiedzkiej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, czy masz w gniazdku 230V. Jeżeli więcej- odłącz jedną z grzałek i reguluj tylko jedną.
Jak umyć wypełnienie?
- Wysyp wypełnienie do garnka z wodą. Zagotuj je z 1 łyżeczką detergentu i gotuj ok. 3 minut. Wystudź i wypłucz zimną wodą. Następnie wysusz rozsypując na dużej powierzchni (np. duży karton).
Jak ponownie zasypać kolumnę?
- Zrób lejek z 5l butelki po wodzie. Wsyp suche wypełnienie luźno do kolumny- uważaj aby nie ostukiwać rury, nie uderzać nią o podłogę, nie uderzać w nią "żeby więcej weszło". Jeżeli trochę zostanie, wsyp je do wziernika lub zachowaj na później. Dosyp po kilku procesach, kiedy wypełnienie samo się ułoży.
Widzę brunatną ciecz we wzierniku lub produkt jest zabarwiony, co jest przyczyną?
- Ciecz ze zbiornika została porwana w wypełnienie lub przeszła tam w formie piany. Przestrzegaj ilości wsadu podanych w instrukcji, a przed kolejnym procesem wyjmij i umyj wypełnienie wg. wskazówek powyżej.