Historia rumu
Rum to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych alkoholi na świecie, którego historia sięga czasów starożytnych, ale prawdziwego rozpędu nabrał w XVII wieku na Karaibach. Pierwsza destylacja rumu, jaki znamy obecnie miała miejsce na plantacjach trzciny cukrowej na Barbadosie. Niewolnicy pracujący na tych plantacjach odkryli, że fermentując melasę, produkt uboczny rafinacji trzciny cukrowej, mogą wytworzyć alkohol. Następnie, destylując ten fermentowany napój, uzyskiwali skoncentrowany i czystszy alkohol. W ten sposób powstał nowoczesny rum.

Po wynalezieniu rumu na Karaibach, szybko rozprzestrzenił się on po amerykańskich koloniach. Pierwsza destylarnia rumu została założona na Staten Island w 1664 roku, co zapoczątkowało bardzo popularny i dochodowy przemysł w Nowej Anglii. Rum z Rhode Island był nawet akceptowany jako waluta w europejskich sieciach handlowych. Popularność rumu rosła tak bardzo, że przed amerykańską wojną rewolucyjną każdy dorosły, kobieta czy dziecko spożywali średnio ponad 13l rumu rocznie.

Przepis:

Proces produkcji rumu i przepis na 30 litrów rumu z użyciem drożdży Coobra Rum. Możesz też użyć profejsonalnych drożdży C-70, jeżeli planujesz wieksze ilości.

Składniki:

1 opakowanie drożdży Coobra Rum lub 25g drożdży C-70
5 kg melasy spożywczej

20l wody


Przygotowanie:

Napełnij 30-litrowy, czysty i zdezynfekowany pojemnik fermentacyjny do połowy wodą o temperaturze około 50°C. Dodaj 5 kg melasy, mieszając energicznie, aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli mieszanie stanie się trudne, dodaj więcej gorącej wody, pamiętając, aby całkowita objętość nie przekroczyła 25 litrów.


Gdy melasa się rozpuści, uzupełnij roztwór do końcowej objętości 25 litrów, dążąc do temperatury cieczy wynoszącej 30-35°C  i dobrze wstrząśnij. 
W zależności od profilu cukrowego melasy, możesz dodać enzym glukoamylazy, aby zwiększyć wydajność, choć może to wpłynąć na jakość smaku rumu. Jeśli zdecydujesz się na to, dodaj teraz enzym glukoamylazy razem z odmierzoną odżywką i dokładnie wymieszaj.


Upewniając się, że temperatura jest poniżej 35°C, dodaj drożdże Coobra Rum bezpośrednio do pojemnika fermentacyjnego. Zamknij pojemnik i zamontuj rurkę fermentacyjną wypełnioną  wodą. Pozostaw do fermentacji w temperaturze 20-34°C  dla optymalnej wydajności i jakości.


Pozwól melasie fermentować w odpowiedniej temperaturze. Pamiętaj, że na powierzchni cieczy może pojawić się piana - dlatego zaleca się użycie przynjamniej 30-litrowego pojemnika na 25-litrową objętość.
Gdy rurka fermentacyjna przestanie bulgotać, oznacza to, że fermentacja jest zakończona. Powinno to nastąpić w ciągu 1-2 tygodni, w zależności od temperatury fermentacji. Jeśli używasz cukromierza, odczyt gęstości powinien się ustabilizować.
Po zakończeniu fermentacji pozostaw zacier na 2-3 dni, aby drożdże i inne stałe osady osiadły na dnie pojemnika. Można użyć Duo Klaru Turbo, aby przyspieszyć proces klarowania.


Teraz jesteś gotowy do destylacji swojego nastawu, aby uzyskać rum. Powinien być przelany do aparatu destylacyjnego, pozostawiając osad. Dla najlepszego rumu zalecamy użycie pot-stilla, lub kolumny półkowej


Po destylacji otrzymasz bogato aromatyzowany, ale biały alkohol. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostaw rum do maturacji w szkle lub beczce dębowej. Podczas starzenia regularnie próbuj rum, aż osiągniesz pożądany poziom smaku dębu. Jeśli chcesz, możesz również dodać karmel, aby zmienić kolor swojego rumu na ciemny.


Rum to bogaty i złożony napój, który wytwarzany jest w różnorodnych stylach i smakach w zależności od użytych składników, metod fermentacji, destylacji i starzenia. Produkując rum w domu, możesz eksperymentować z różnymi technikami i składnikami, aby stworzyć unikalny i osobisty alkohol.

Wskazówki dotyczące przyprawiania rumu:


Po starzeniu rumu możesz dodać przyprawy takie jak wanilia, pieprz, cynamon, ziele angielskie, goździki i gałkę muszkatołową.
Eksperymentuj z małymi ilościami, aby uzyskać pożądany profil smakowy.