Kolumna rektyfikacyjna Premium LM/VM/OVM

Kolumna Premium LM/VM/OVM

Kolumna rektyfikacyjna wyposażona w systemy LM, VM, OVM, zawór precyzyjny LM, wziernik latarkowy oraz ocieplonego kega. Dodatkowo kolumna wyposażona jest w termometr o rozdzielczością do drugiego miejsca po przecinku. 

Konfiguracja podstawowa

Średnica54mm
Wysokość (bez zbiornika)170
Zbiornik30l

Cena od 2 299,00 zł brutto

Cena konfiguracji: 2 299,00 zł brutto

Opis produktu

Kolumna Premium LM/VMKolumna rektyfikacyjna Premium to trój-systemowy model kolumny rektyfikacyjnej pozwalającej uzyskiwać czysty produkt 96%+ oraz trunki smakowe. Istotą prowadzenia procesu rektyfikacji jest wymiana para-ciecz zachodząca w wypełnieniu. Pary wychodzące z kotła z nastawem (lub zacierem) spotykają na swojej drodze flegmę (pary, które zostały skroplone w głowicy), w wyniku czego na każdym fragmencie wypełnienia zachodzi skraplanie (wychłodzonych par) i odparowywanie (podgrzanej flegmy). Odbierając z wypełnienia część skroplonych w głowicy par możemy otrzymywać alkohol, którego stężenie wynika z tego, ile cieczy odbierzemy w stosunku do tego, co wróci na wypełnienie.Kolumna wyposażona jest nie tylko w system LM (liquid management, regulacja cieczą), w którym cała obsługa sprowadza się do regulowania ilości odbieranego płynu małym zaworkiem umieszczonym w głowicy, ale także system VM oraz OVM (obniżony VM), w których regulujemy ilość odbieranych par. Jeśli nazwy systemów odbioru nic Ci nie mówią- bez obaw, przygotowaliśmy poradnik dostępny pod tym linkiem :)

 Im bardziej otwarty zaworek LM, tym więcej smaku i aromatu, ale mniej %. Z kolei bardziej zamknięty zaworek pozwala odbierać czysty spirytus pozbawiony naleciałości smakowych i zapachowych. System LM umożliwia więc produkcję zarówno trunków smakowych (calvados, śliwowica, whisky, gin itp), jak i wysokoprocentowego spirytusu. Zaworek LM jest zaworkiem bardzo precyzyjnym z gwintem 1/4", skrajne położenia zaworu dzieli siedem obrotów pokrętła. Dzięki temu można dobrać odbiór ultra precyzyjnie. Oprócz systemu LM kolumna posiada system VM (vapour managment, regulacja oparami), w którym za pomocą zaworu kulowego regulujemy ilość par pobieranych z wypełnienia do chłodnicy prostej. Opary pobierane są w skutek podciśnienia panującego w chłodnicy prostej.  System VM pozwala na produkcję wyłącznie spirytusu (nie produkujemy na nim trunków smakowych).Kolejnym systemem dostępnym w kolumnie Premium jest system OVM, czyli obniżony odbiór VM. Istota działania jest taka sama, jak w systemie VM, lecz odbiór zrealizowany jest nie w głowicy, ale kilkanaście centymetrów niżej. Dzięki temu, między odejściem OVM a głowicą wytwarza się przestrzeń buforowa, w której w czasie całego procesu kumulują się frakcje lekkie. To jedyny system, w którym oprócz zaworu VM możemy używać jednocześnie zaworka LM- przez cały proces zaworek pozostaje minimalnie otwarty, a wypływają przez niego frakcje skumulowane w buforze. System OVM pozwala na krótszą stabilizację oraz odbiór jeszcze czystszego alkoholu. Kolumna wyposażona jest w wziernik latarkowy pod głowicą, który umożliwia podgląd wypełnienia, spływu z jeziorka głowicy oraz ewentualnego zalewania kolumny (przy grzaniu zbyt dużą mocą). Zalanie w trakcie procesu jest niekorzystne, gdyż obniża zdolność rozdzielczą kolumny- należy tak dobrać grzanie, żeby zalewanie (podnoszenie słupa cieczy) nie występowało. Praktyczne dobieranie odpowiedniej mocy opisane jest w instrukcji i nie nastręcza żadnych problemów. Przedstawiamy je też na filmie:

Kolumna wypełniona jest sprężynkami pryzmatycznymi, które maksymalnie zwiększają jej zdolność rozdzielczą. Wysokość półki teoretycznej dla zastosowanych sprężynek to ~2cm (dla wypełnienia zmywakowego: ~4), więc na przykładowych 150cm wypełnienia otrzymujemy ponad 70 półek! Dla porównania- do otrzymania alkoholu 95,6% potrzeba ok. 20 półek- większa ilość wpływa na lepsze oczyszczenie produktu. Wypełnienie jest partycjonowane w celu uniknięcia zbijania sprężynek i zwiększenia wydajności. Wysokość kolumny: • sama kolumna: 170cm,
 • na kegu 30l: 210cm,
 • na kegu 50l: 230cm,
 • na egu 100l: 245cm.Woda do chłodzenia podłączana jest przez szybkozłączkę ogrodową na dół chłodnicy prostej, z jej szczytu łączeniem przepływa do skraplacza umieszczonego na szczycie kolumny (w głowicy), a następnie wypływa poza układ. Kolumnę można chłodzić w układzie zamkniętym, a w przeciwieństwie do kolumn typu CM ("zimne palce") może być bez problemu obsługiwana również przez instalacje nie zapewniające stałego ciśnienia (np. oparte o hydrofor lub z dużą ilością użytkowników wody na jednym przyłączu). 

Keg wyposażony jest w dwie grzałki ~2kW o niskiej gęstości mocy (ULWD), spust zawartości z zaworem (3/4"), wlew z zaślepką (3/4"). Cały zbiornik ocieplony jest matą kauczukową- dzieki temu ograniczamy straty energii przy rozgrzewaniu, a w czasie procesu możemy grzać mniejszą mocą.  Zestaw zawiera termometr precyzyjny z rozdzielczością do drugiego miejsca po przecinku pozwalający zachować pełną kontrolę nad procesem. Termometr wyposażony jest w dwie sondy (wkręcane w porty 1/2"), na wyświetlaczu widoczne są oba odczyty jednocześnie. Do termometru dołączany jest  zasilacz 12V. Szczegółowa obsługa kolumny opisana jest w ilustrowanej instrukcji dołączanej do każdego z urządzeń. Kolumna jest na tyle prosta w obsłudze, że nie sprawia problemów nawet klientom, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z kolumną rektyfikacyjną. Instrukcja zawiera oprócz schematów podłączenia oraz obsługi sprzętu również niezbędne początkującym opisy planowania i przygotowywania nastawów i zacierów, porady odnośnie starzenia i przechowywania destylatów, a także opisy przydatnych w nowym hobby przyrządów i akcesorii. Kolumna zbudowana jest z rur oraz kształtek miedzianych wysokiej czystości, a polutowana wyłącznie lutem bezołowiowym dopuszczonym do kontaktu z żywnością. Kolumna zaprojektowana jest przez wieloletnich praktyków posiadających wiedzę potwierdzoną tytułami naukowymi. Nic w tej konstrukcji nie jest przypadkowe- począwszy od rozplanowania głowicy, aż do średnic odejść i zaworów. Nie eksperymentujemy na klientach. Produkt otrzymywany na kolumnie Premium nie wymaga stosowania filtra węglowego. W skład zestawu standardowego wchodzi:

 • ocieplony kauczukiem zbiornik 30l z dodatkowym wlewem 3/4" z zaślepką oraz spustem 3/4" z zaworem, wyposażony w dwie grzałki ULWD o mocy ~2kW każda (łączna moc ~4kW);
 • regulator mocy grzałek;
 • trzy elementy kolumny z wypełnieniem- sprężynki pryzmatyczne;
 • elementy wziernika latarkowego
 • uszczelki oraz komplet śrub połączeniowych;
 • obejma Tri-Clamp do łączenia ze zbiornikiem;
 • dwupunktowy termometr z rozdzielczością 0.06C (umieszczony w 3/4 wysokości kolumny oraz 40cm nad zbiornikiem)
 • skraplacz miedziany szczytowy wraz z wężem PCV do połączenia z chłodnicą VM/OVM;
 • chłodnica prosta systemu VM/OVM z zaworem;
 • osłony grzałek


Kolumna montowana jest do kega złączem Tri- Clamp, połączenie mocowane jest specjalną obejmą, nie wymaga wkręcania. To pewne połączenie- materiał, z którego wykonano obejme zapewnia wieloletnią pracę bez ryzka wytarcia, czy wyrobienia. Do uszczelnienia połączenia wykorzystuje się uszczelkę silikonową. Jako alternatywny typ montażu można wybrać połączenie gwintowane. Szczelność zapewnia odpowiednia taśma teflonowa. Oba rozwiązania pokazane są na jednym ze zdjeć. 

Kupujesz pełny komplet- potrzebne jest tylko podłączenie wody oraz prądu. Do wody możesz zakupić kompletny zestaw węży i złączek dostępny w różnych długościach. Opcje można rozszerzać: z prawej strony na górze wybiera się pozycje z list rozwijanych. 

Bufor wzmacniający do kolumn rektyfikacyjnych.

549,00 zł

Wąż do podłączenia wody chłodzącej. 

3,60 zł

Produkty Powiązane