Czy sprzęt należy w jakikolwiek sposób czyścić przed pierwszym użyciem?

  • Nie, destylatory nie wymagają żadnego czyszczenia, ani tzw. "procesów technicznych". 

Jak postępować z pierwszym odebranym ze sprzętu produktem? Wylewać?

  • Nie ma takiej potrzeby. Pierwszy odebrany litr można przeznaczyć do następnego gotowania. Nie zawiera on niczego szkodliwego. 

Mój keg ma osad w środku! Czy muszę z tym coś robić przed pierwszym użyciem? 

Nie, nie musisz. Wszystko spłynie po pierwszy procesie- nie jest lotne, więc nie przejdzie do produktu. Keg to zbiornik używany (dlatego jest taki tani), nowe zbiorniki nie mają tego problemu, ale są... droższe. Tym niemniej jest on w pełni funkcjonalny i nie musisz go czyścić. 

Czy wypełnienie należy przed pierwszym procesem wyjąć lub wysypać i umyć?
  • Absolutnie nie. Wypełnienie jest gotowe do pracy, a jego wysypanie i zasypanie "po swojemu" może prowadzić do zalewania kolumny w skutek zbytniego ubicia wypełnienia. Mity o konieczności czyszczenia wypełniania biorą się od producentów taniego wypełnienia, którzy wysyłają je pokryte olejem produkcyjnym. Zmywaki ani wypełnienie pryzmatyczne HENITOM nie posiada takiego oleju, nie trzeba go czyścić przed użyciem. 
Co przeznaczyć do pierwszego gotowania? Czy gotować wodę?
  • Przy pierwszym procesie nie zaleca się "testowania" sprzętu na czystej wodzie- ma ona inną temperaturę wrzenia niż nastaw i nie ma możliwości ustabilizowania niższej temperatury. Należy wlać nastaw i ewentualnie przeznaczyć pierwszy litr produktu do wylania (tylko za pierwszym razem).

Czy mogę wyczyścić sprzęt gotując wodę z kwasem cytrynowym lub octem?

  • Absolutnie nie. Kwas octowy tworzy trujący grynszpan i nie należy go stosować do czyszczenia miedzi. Kwas cytrynowy nie jest lotny, więc taki proces to marnowanie czasu i energii. Nie ma potrzeby prowadzenia takich "próbnych" procesów quasi-czyszczących.

Zagotowałem wodę. Otrzymana woda destylowana ma metaliczny posmak. Co zrobiłem źle?

  • No cóż... wspominamy o tym, aby nie gotować wody. Wylać, wlać normalny nastaw. Metaliczny posmak nie będzie wyczuwalny w czasie pracy z normalnym wsadem zawierającym alkohol. 

Nie wiem jak czyścić swój sprzęt- gdzie znaleźć te informacje? 

  • W instrukcji obsługi, w sekcji "Czyszczenie i konserwacja". Miedziane sprzęty nie potrzebują specjalnego traktowania, więc nie przejmuj się tym. Wyczyszczą się same podczas kolejnego procesu. 

Nie rozkładałem ani nie czyściłem swojej kolumny od 3 lat. Czy produkt dalej jest bezpieczny?

  • Tak, w gorzelniach zaplombowane sprzęty nie są rozkręcane nierzadko przez dekady. Nie ma to wpływu na produkt- poza wątpliwą estetyką przebywania w pomieszczeniu z brudnym sprzętem i pogorszenia nastroju operatora. 

Przypaliłem zbiornik- jak mogę wyczyścić zwęglone resztki? 

  • Pomocny będzie roztwór NaOH- ok 5 do 10%. Użyj rękawic i gogli ochronnych- to bardzo silnie żrący środek. 

Zapomniałem o zbiorniku po destylacji na x tygodni i w środku rozwinęła się pleśń- co robić?

  • Podobnie- użyj NaOH lub Neomoscan Sepa. Po wszystkim bardzo dobrze wypłucz zbiornik. 

Czy wypełnienie kwasoodporne wymaga okresowej wymiany?

  • Nie. Nie zużywa się i nie trzeba go wymieniać. 

Czy mogę zastąpić sprężynki kwasoodporne sprężynkami miedzianymi?

  • Absolutnie nie. Wypełnienie miedziane ma dużo gorsze parametry i w kolumnie miedzianej jest zbędne. Piszemy o tym tutaj: LINK

Piana ze zbiornika zabrudziła wypełnienie. Jak je wyczyścić?

  • Wysypać z kolumny, wygotować w wodzie z detergentem (np. płyn do mycia naczyń), dokładnie wysuszyć i zasypać kolumnę ponownie. Bez obijania, obstukiwania rury- to ważne!